Committees

Conference Chair

  • Wolfgang Kainz

International Organizing Committee

  • Dirk Burkhardt
  • Georg Gartner
  • Wolfgang Kainz
  • Jochen Schiewe
  • Thomas Schulz
  • Mark Wigley

Scientific Committee

  • Temenoujka Bandrova (Bulgaria)
  • Marek Baranowski (Poland)
  • Giedre Beconyte (Lithuania)
  • Susanne Bleisch (Switzerland)
  • Chrysoula Boutoura (Greece)
  • Maria Brovelli (Italy)
  • Aileen Buckley (United States of America)
  • Dirk Burghardt (Germany)
  • William Cartwright (Australia)
  • Otakar Cerba (Czech Republic)
  • Sara manufacturer (Switzerland)
  • Jan Feranec (Slovak Republic)
  • David Forrest (United Kingdom)
  • Georg Gartner (Austria)
  • Matyas Gede (Hungary)
  • Dariusz Gotlib (Poland)
  • Amy Griffin (Australia)
  • Francis Harvey (Germany)
  • Jan-Henrik Haunert (Germany)
  • Haosheng Huang (Belgium)
  • Andreas Illert (Germany)
  • Bin Jiang (Sweden)
  • Markus Jobst (Austria)
  • Peter Jordan (Austria)
  • Wolfgang Kainz (Austria)
  • Alexander Kent (United Kingdom)
  • Carsten Kessler (Denmark)
  • Pyrry Kettunen (Finland)
  • Barend Köbben (Netherlands)
  • Milan Konecny ​​(Czech Republic)
  • Menno-Jan Kraak (Netherlands)
  • Karel Kriz (Austria)

  • Miljenko Lapaine (Croatia)
  • Yaolin Liu (People's Republic of China)
  • Evangelos Livieratos (Greece)
  • Beata Medynska-Gulij (Poland)
  • Juha Oksanen (Finland)
  • Michael Peterson (United States of America)
  • Dusan Petrovic (Slovenia)
  • Andreas Riedl (Austria)
  • Anthony Robinson (United States of America)
  • Rob Roth (United States of America)
  • Jochen Schiewe (Germany)
  • Thomas Schulz (Switzerland)
  • Josef Strobl (Austria)
  • Vladmir Tikunov (Russian Federation)
  • Tim Trainor (United States of America)
  • Lynn Usery (United States of America)
  • Daria Varanka (United States of America)
  • Mark Vetter (Germany)
  • Vitek Vozenilek (Czech Republic)
  • Mark Wigley (Switzerland)
  • Tim Trainor (United States of America)
  • Lynn Usery (United States of America)
  • Daria Varanka (United States of America)
  • Mark Vetter (Germany)
  • Vitek Vozenilek (Czech Republic)
  • Mark Wigley (Switzerland)
  • Laszlo Zentai (Hungary)

Local Organizing Committee

  • Regina Gabler
  • Georg Gartner
  • Benedikt Hajek
  • Wolfgang Kainz
  • Karel Kriz
  • Andreas Riedl